Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Dzięki odkryciom interdyscyplinarnego zespołu badawczego na nieznanych dotąd grobach ofiar Karnego Obozu Pracy Treblinka I stanęły krzyże i w Święto Zmarłych  zapłonęły znicze. 

„Upływ czasu sprawia, że w coraz większym stopniu wiedza o funkcjonowaniu obozu będzie bazowała na usystematyzowanych badaniach naukowych” mówi dr Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. „Postęp techniczny pozwala na przeprowadzanie coraz dokładniejszych, kompleksowych, interdyscyplinarnych badań, których wyniki mają charakter obiektywny. Od czterech lat Muzeum współpracuje ze specjalistami z   Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Wyniki ich pracy zostały przedstawione między innymi w książce”Małkinia od czasów najdawniejszych”. Kolejne badania zostały przeprowadzone równie profesjonalnie i z pełnym poszanowaniem miejsc pamięci. Wyniki realizowanego obecnie projektu przyniosły nowe informacje o  funkcjonowaniu obozu w Treblince, ale też pozwoliły na uczczenie bezimiennych ofiar Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Symboliczne krzyże i znicze są wyrazem szacunku dla osób, które straciły życie w obozie pracy oraz sygnałem, że nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy historycznej.”           

Najważniejsze informacje o projekcie „Doskonalenie metodyki poszukiwania miejsc do objęcia upamiętnieniem na obszarze Obozu Pracy w Treblince”przedstawił jego kierownik - dr. inż. Sebastian Różycki z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej:

„Projekt realizowany przez mój zespół uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Podstawowe działania projektu realizował Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej we współpracy z interdyscyplinarną grupą specjalistów. Naszą pracę wspierali między innymi historycy, geolodzy, geofizycy i archeolodzy. Punktem wyjściowym do pracy w terenie była analiza porównawcza informacji uzyskanych z relacji ustnych i pisemnych, archiwalnych zdjęć lotniczych i danych ze skaningu laserowego. Badania archeologiczne, które wspólnie z Kamilem Niemczakiem i Markiem Makolą przeprowadziliśmy w dniach 16-18.10.2017 r. na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I wzbogaciły wiedzę na temat funkcjonowania tego obozu. W wytypowanych miejscach odkryliśmy jamy grobowe, w których pochowano nieznaną na razie liczbę osób. Obok ludzkich szczątków w miejscu badań odnaleźliśmy łuski od karabinów mauzer i mosin. Nieznane dotąd miejsca pochówku  więźniów karnego obozu pracy znajdują się na terenie sąsiadującym bezpośrednio z obecnym miejscem upamiętnienia więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka I. W trakcie prac oznaczono także przebieg dróg prowadzących do miejsc egzekucji  w polskiej części obozu. Formalnie nasz projekt kończy się w połowie grudnia, a wyniki badań zostaną przedstawione w formie publikacji.”

 

 

SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!