Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Polska Liga Walk Rycerskich to cykl imprez sportowych odbywających się w halach sportowych w sezonie jesienno – zimowym. Walki PLWR są prowadzone pieszo. W sześciu turniejach wyłaniany jest ligowy mistrz Polski w Sportowych Walkach Rycerskich oraz 50 najlepszych zawodników, którzy są powoływani do Rycerskiej Kadry Narodowej i reprezentują Polskę na mistrzostwach świata.    

                                                                                                                       

II Turniej PLWR odbył się 19 listopada 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Gminnych nr 2 w Małkini Górnej. W ramach turnieju zgodnie z zasadami HMB (Historical Medieval Battle) rozegrano triatlon rycerski, do którego zalicza się turnieje miecza długiego, miecza i puklerza,  miecza i tarczy oraz turniej broni drzewcowej (według zasad IMCF - International Medieval Combat Federation). Triatlon rycerski i turniej broni drzewcowej są rozgrywane w konwencji 1vs 1 (inaczej mówiąc są to pojedynki). Szczególnie widowiskową konkurencją jest bohurt czyli walki grupowerozgrywane w konwencji 3 vs 3, 5 vs 5, 16 vs 16 lub 21 vs 21 zawodników. Na turnieju w Małkini odbył się bohurt w konwencji 16 vs 16 (w szrankach stanęło jednocześnie 32 rycerzy) oraz cykl walk w układzie 5 vs 5.

Sportowe walki rycerskie to jeden z najmłodszych i najbardziej efektownych sportów walki. Zasady obowiązujące zawodników zdecydowanie odbiegają od reguł stosowanych w innych sztukach walki. Specyfikę przepisów rycerskich walk objaśniał widzom prowadzący imprezę Hubert Filipiak - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich oraz Prezydent International Medieval Combat Federation:

"Zawodnicy wstępują w szranki w strojach, które w każdym szczególe są zgodne ze wzorami historycznymi. Także broń używana w walce musi być dokładną kopią broni średniowiecznej. Dla bezpieczeństwa zawodników krawędzie broni nie mogą być ostre. Sędziowie zwracają uwagę na wygląd walczącego - współczesne elementy ubioru muszą być ukryte, a ubrania i zbroje powinny wyglądać schludnie. Kolejnym kryterium jest wiek - zawodnicy muszą być pełnoletni. Nie stosuje się podziału na kategorie wagowe, dopuszczalny jest też udział kobiet. 

Sportowe walki rycerskie są rozgrywane w formule full-contakt, co oznacza, że zawodnicy naprawdę walczą. W pojedynkach zwycięża zawodnik, który uzyskał większą liczbę punktów za ciosy zadane w głowę, korpus, nogi i ręce. Zabronione są ciosy w stopy, nadgarstki i dłonie.          W walkach grupowych dozwolone są uderzenia toporem, głowicą miecza i rantem tarczy, kopnięcia oraz techniki zapaśnicze. Niedozwolone jest wykonywanie pchnięć oraz atakowanie karku przeciwnika, nieosłoniętego tyłu kolana i krocza, natomiast dopuszczalne jest atakowanie zawodnika przez kilku przeciwników jednocześnie. O zwycięstwie drużyny rozstrzyga zasada „last man standing” – wygrywa drużyna, która powali na ziemię lub rozbroi wszystkich zawodników drużyny przeciwnej i ma przynajmniej jednego zawodnika stojącego na nogach.

Sportowe walki rycerskie wymagają od zawodników doskonałej kondycji i wytrzymałości  - pełne wyposażenie rycerza waży ponad 30 kg, a w czasie turnieju zawodnik bierze udział w co najmniej kilku rundach walk. Przydają się też zdolności taktyczne - szczególnie w walkach grupowych.                                                                                                                                        

W odróżnieniu od pokazów grup rekonstrukcyjnych nasze walki są niepowtarzalne, a ich wynik zawsze jest wielką niewiadomą. Proszę pamiętać, że w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem nawet najlepiej wyszkolona drużyna walcząca w barwach krzyżackich musi przegrać, bo to wynika ze scenariusza. Na turniejach PSWR szanse na wygraną ma każdy uczestnik."

W II Turnieju Polskiej Ligi Walk Rycerskich sezonu wzięli udział rycerze walczący w barwach Bractwa Rycerskiego Excalibur, Dies Irae, Dzikich Żbików, Fabryki Świń, Klubu Sportowego Rycerz, Orzesza Niepokorni Bartex, Rycerskiego Klubu Sportowego Silesia, Sierotek oraz Warmii i Mazur.

W kategorii triatlon rycerski zwyciężył Grzegorz Krasowski przed Mateuszem Macierzyńskim,  Michałem Szpitalnikiem i Marcinem Janiszewskim. 
W kategorii turniej broni drzewcowej zwyciężył Krzysztof Olczak  przed Pawłem Karczewskim, Bolesławem Sitkiem i Dawidem Cyprianem Hallerem.                                      
                              

W bohurcie 5 vs 5 zwyciężyła drużyna Dies Irae. Drugie miejsce zajęła drużyna Orzesze Niepokonani Bartex, a trzecie drużyna Warmia i Mazury.                                                             

 Pani Bożena  Kordek - Wójt Gminy Małkinia Górna wręczyła zwycięzcom walk puchary i buzdygany. Nagrodę specjalną  - Puchar Wójta Gminy dla Najlepszego Zawodnika Turnieju Eliminacji do Rycerskiej Kadry Narodowej otrzymała Maja Olczak.

Na zakończenie prezes PSWR podziękował za życzliwość władzom gminy i Marcinowi Przewoźnemu -  pomysłodawcy rozegrania turnieju w Małkini Górnej.

"Sportowe walki rycerskie to dyscyplina, którą zajmujemy się od kilku lat. Dzięki intensywnym treningom osiągamy coraz lepsze wyniki, a Rycerska Kadra Narodowa Polski jest jedną z czterech najlepszych drużyn świata. Mamy nadzieję, że rozegrany w Małkini Górnej  Turniej Eliminacji do Rycerskiej Kadry Narodowej przybliży nas do kolejnych sukcesów na imprezach międzynarodowych."

 

SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!