Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Polska Liga Walk Rycerskich  to cykl rozgrywek, które wyłonią najlepszych sportowych rycerzy w kraju. 28 stycznia w Warszawie odbędzie się trzecia edycja sezonu 2016/2017. 

PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi. 

Poza otwierającym cykl turniejów ligowych Grunwaldem walki toczone są w… halach sportowych i przyciągają często sporą publikę. Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. Czy są jednak jakieś ograniczenia?

– Oczywiście jest cały zestaw zasad, które naprawdę szczegółowo opisują co wolno, zaś czego nie wolno w sportowych walkach rycerskich – wyjaśnia Michał Gzowski, zawodnik Fabryki Świń, oraz twórca projektu wynajmijrycerza.pl – zasady odnoszą się zarówno do uzbrojenia ochronnego, broni i jej wagi oraz ostrości, jak i samych technik walki. Przykładowo strefami zakazanymi są stopy, krocze, tył kolan oraz kark.

Trzecie zawody PLWR

Walki 28 stycznia w Warszawie odbędą się w hali CRS Bielany. Impreza zacznie się od walk 1 vs 1, zaś później będą starcia grupowe. Impreza potrwa od godziny 11 do 18, zaś wstęp na trybuny hali jest bezpłatny. 

W tym sezonie odbędzie się pięć turniejów w ramach Ligi, więc w Warszawie decydować będą się losy, które z drużyn będą miały realne szanse na mistrzostwo ligowe w tym sezonie.

– To właśnie w Warszawie okaże się, czy w tym sezonie broniące mistrzostwa Dies Irae są do pokonania. Na mistrzostwo jest chętnych bowiem aż pięć drużyn – ale to wciąż warszawiacy są głównym pretendentem do tytułu. Nie sprzedamy jednak tanio skóry – mówi Sylwester Koper z Fabryki Świń, prywatnie trener personalny

Dotychczasowa punktacja generalna Ligi PLWR wygląda następująco:

1 Dies Irae (Warszawa) 13 pkt
2 Klub Sportowy Rycerz (Łódź) 12 pkt
3 Orzesze Niepokorni Bartex 10 pkt
Fabryka Świń (Trójmiasto) 10 pkt

5 KS Silesia (Wrocław) 9 pkt
6 Sierotki 7 pkt
Chorągiew Warmii i Mazur 7 pkt

8 Klub Sportowy Rycerz 2 (Łódź) 4 pkt
9 Excalibur (Warszawa) 1 pkt

Zawodnicy biją się jednak nie tylko o mistrzostwo, ale też i o uznanie trenera kadry.  Co roku selekcjoner  wybiera on  najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. Nasi zawodnicy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w 2015 Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z średniowiecznymi tradycjami.

Polska Liga Walk Rycerskich, Centrum Rekreacyjno Sportowego miasta stołecznego Warszawy w Dzielnicy Bielany przy ul. Lindego 20. Wstęp wolny

 

SFbBox by website

DMC Firewall is a Joomla Security extension!