Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

W Małkini Górnej odbyła się druga edycja Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Zwyciężyła drużyna Dies Irae z Warszawy, która w doskonałym stylu pokonała swoich przeciwników.

 

Turniej w Małkini Górnej był drugą edycją Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Najlepsze drużyny z kraju w całodziennych zmaganiach wyłoniły najlepszą spośród siebie. Turniej wygrała warszawska drużyna Dies Irae, wygrywając wszystkie swoje mecze. Walki na hali w Małkini były niezwykle dynamiczne – spore zainteresowanie budziły występy rycerskich „gwiazd”. Krzysztof Olczak w jednym starciu 5 vs 5 powalił aż 4 przeciwników, co jest niezwykle rzadkim przypadkiem. Publiczność oklaskami nagradzała też inne akcje czołowych zawodników. Wśród nich wypada wymienić Igora Parfenteva z Ukrainy czy Tomasza Solarskiego, który w rugby grał nawet w… Realu Madryt. 

 

Drugie miejsce przypadło w udziale debiutantom w lidze – drużynie Bartex Orzesze Niepokorni. Z kolei tParfentevrzecie miejsce i swoje pierwsze podium wywalczyła reprezentacja Warmii i Mazur. Zwycięstwo w lidze to nie jedyny cel zawodników. Każdy z nich chce się pokazać z jak najlepszej strony selekcjonerowi kadry. Jest nim Krzysztof Szatecki z Dies Irae i to on powoła narodową reprezentację na mistrzostwa świata federacji IMCF i HMB.

 

A o co dokładnie chodzi? PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi.

 

Poza otwierającym cykl turniejów ligowych Grunwaldem walki toczone są w… halach sportowych i przyciągają często sporą publikę. Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia.

 

Co roku selekcjoner kadry wybiera on najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. Polacy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – przykładowo - na mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w 2015 Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z c tradycjami. Rycerski sport bowiem jest popularny na całym świecie. Zawodnicy z Japonii, Australii czy Argentyny nikogo już nie dziwią.

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd