Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

W Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie uczniowie w niecodzienny sposób uczyli się rozumienia najważniejszych dla Polaków wartości. Wzięli udział w projekcie edukacyjnym pod hasłem „Jestem dumny, że jestem Polakiem”. 

Już od września trwały przygotowania, aby z godnością dzieci polskich uczcić atmosferę listopadowych dni. Dlatego nie zabrakło patriotycznych akcentów do świadomego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości.

W pierwszym tygodniu nauki w szkole, nasi uczniowie uczestniczyli  w uroczystości patriotyczno – religijnej na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – obozie pamięci ofiar hitlerowskiego terroru.

11 września odbyło się spotkanie z kombatantem – kapitanem Zygmuntem Gotowickim, który opowiadał historię swojej młodości spędzonej podczas wojny.

Od wielu lat, tak i w tym roku pod tablicą pamiątkową przy kaplicy w Glinie uprzątnęliśmy  teren i zapaliliśmy znicze oddając w ten sposób hołd poległym. Starsi uczniowie klas VI i VII zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym w lesie tuż przy szosie z Małkini do Broku, w pobliżu wsi Glina, którą nasza szkoła otacza troska i opieką. To miejsce jest nam szczególnie bliskie, kiedy obchodzimy patriotyczne uroczystości w kwietniu.

Pod opieką nauczyciela muzyki powstały śpiewniki pieśni patriotycznych wykonane przez uczniów klasy VII. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w wykonanie kotylionów i biało – czerwonej flagi – naszego symbolu narodowego. W klasach odbyły się pogadanki na temat znaczenia słów : Ojczyzna, niepodległość, wolność, honor, patriotyzm, symbol narodowy. W związku z tym uczniowie klasy III wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Broku i oddali hołd Marszałkowi J. Piłsudskiemu.

8 listopada klasy „0” – III pojechały na wycieczkę „ Szlakiem patriotycznym” po naszej Małkini. Zwiedzili cmentarz wojenny, modlili się pod pomnikiem Jana Pawła II oraz Józefa Piłsudskiego.

Poza tym uczestniczyliśmy w konkursach plastycznym i recytatorski, których tematyka dotyczyła święta 11 listopada. Były one organizowanym przez urząd Gminy Małkinia Górna oraz GOKiS. W konkursie plastyczny Kacper Małkiński zdobył  II miejsce, w konkursie recytatorskim w kategorii klas I-III trzecie miejsce uzyskała Patrycja Zawistowska, natomiast II miejsce otrzymała Julia Zadroga w kategorii klas VII i gimnazjum.

10 listopada 2017 r. odbyło się podsumowanie naszych działań podczas uroczystego poranku patriotycznego. Odśpiewano hymn państwowy, pieśń szkoły, recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy pieśni żołnierskie. Tego dnia obowiązywał niecodzienny strój : biało – czerwony.

Kolejnym punktem naszych działań projektowych będą gminne obchody 11 listopada. Pojedziemy z pocztem sztandarowym na uroczystą mszę św. do Małkini, a potem ulicą Nurską przemaszerujemy pod pomnik Józefa Piłsudskiego niosąc kilkumetrową flagę .

Godny strój, przypięcie kotyliona, wysłuchanie apelu z prawdziwa powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu.

 

 

 

 


 

SFbBox by website

Our website is protected by DMC Firewall!