Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

W dn. 01.10.2019 r. odbyły się konsultacjespołeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych w gminie MałkiniaGórna.

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Biura Projektowo-Inżynierskiego WTU Sp. z o.o.,  organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy sołectw leżących nad Bugiem.

 

Na skarpie w Rostkach Wielkich opotrzebie zabezpieczenia terenu gminy przed skutkami powodzi mówili: wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, poseł na Sejm Daniel Milewski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula. Trzy warianty planowanych zabezpieczeń przeciwpowodziowych przedstawili wójt Bożena Kordek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan.

Druga część konsultacji społecznych odbyła się w GOKiS. Po wystąpieniu dyrektora Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Piotra Woźniaka i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka przedstawiciele WTU zaprezentowali wariant zabezpieczeń uznany za optymalny.

 

Propozycja zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie Małkinia Górna opracowana  przez WTU obejmuje:

  • budowę fundamentów pod zabezpieczenia mobilne – konstrukcję z belek zaporowych z uszczelnieniami budowaną w razie zagrożenia powodziowego
  • umocnienie linii brzegowej,
  • przebudowę istniejących wałów „carskich”,
  • budowę nowych wałów ziemnych.
  •  

Wstępnie koszty budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie określono na ok. 65 mln zł za 1 km.

Zaprezentowana koncepcja zabezpieczeń przeciwpowodziowych wzbudziła ogromne emocje. Uwagi do przedstawionego planu zgłosili mieszkańcy Klukowa oraz mieszkańcy i właściciele działek z Rostek Wielkich, Zawist Nadbużnych i Zawist Dzikich. Mieszkańcy sołectw położonych nad Bugiem uznali, że przedstawiona koncepcja nie uwzględnia wielu ważnych aspektów - miedzy innymi rzeczywistego zagrożenia podtopieniami i zalaniami, ukształtowania terenu (wysokości skarp),  istniejącej zabudowy, rachunku ekonomicznego i poszanowania środowiska.

 

Konsultacje społeczne nie przyniosły odpowiedzi na wiele ważnych pytań, dlatego ustalono, że mieszkańcy w ciągu 2 tygodni mogą składać w Urzędzie Gminy propozycje, zapytania i sugestie dotyczące zaprezentowanego wariantu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Materiały te zostaną przekazane do rozpatrzenia Wodom Polskim, które uwzględnią je przed wdrażaniem dalszych procedur.

 

 

SFbBox by website

DMC Firewall is a Joomla Security extension!