Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

b_250_188_16777215_00_images_zjecia2016_dopalacze_sanepid_P1290274.JPGW dniu 29 stycznia 2016r. w Szkole Podstawowej w  Zarębach Kościelnych  odbyło  się spotkanie edukacyjne  z  rodzicami  na temat szkodliwości używania  środków zastępczych, tzw. „dopalaczy”. Celem spotkania było dostarczenie rodzicom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń zdrowotnych wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenie ostrożności rodziców na możliwość kontaktów dzieci z tymi substancjami. W ramach spotkania odbyła się prelekcja, którą prowadzili pracownicy Promocji Zdrowia z  ostrowskiego Sanepidu - E.Pęksa i M.Dąbrowska, przedstawiono też  prezentację pt.”Stop dopalaczom”, poruszającą omawianą tematykę. 

Zwrócono uwagę na fakt, że producenci „dopalaczy” często wykorzystują luki w prawie, poprzez zafałszowane działania marketingowe wprowadzają na rynek nowe substancje, które nie znajdują się na liście substancji zakazanych.

W walce z „dopalaczami” pomocna jest ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą  istniejący dotychczas zakaz produkowania i sprzedaży „dopalaczy” został rozszerzony także na nowe substancje psychoaktywne. Dodatkowo w załącznikach do nowelizacji, zostało uwzględnionych wiele nowych substancji, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia  i zdrowia ludzi. Za kontrolę przestrzegania zakazu produkowania i sprzedaży tych substancji odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, a importu – Służba Celna. Za wytwarzanie  i wprowadzanie do obrotu „dopalaczy” grozi kara pieniężna od 20 tys. do 1 mln zł.

Tego typu spotkanie, wpisuje się w działania profilaktyczne, prowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną  w Ostrowi Maz. w ramach „Profilaktycznego programu  w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

W związku ze  zbliżającymi się feriami zimowymi, proszono rodziców o  zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób ich pociechy spędzają swój wolny czas. Warto, by dzieci wiedziały, jak zadbać o zdrowie i  własne bezpieczeństwo.

 

SFbBox by website

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ

Wójt Gminy Małkinia Górna

BOŻENA KORDEK
Dzień przyjęć: środa 9:00 – 14:00
oraz 16:00-17:00
kontakt: tel. 502 359 022

lub 29 6442975
e-mail: wojt@malkiniagorna.pl
bozenakordek@wp.pl
www.malkiniagorna.pl
 

Pogoda w Małkini

DMC Firewall is a Joomla Security extension!