Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Tragicznie naznaczoną przez historię Treblinkę postrzega się przede wszystkim jako symbol zagłady tysięcy osób różnej narodowości z całej Europy i miejsce pielgrzymek młodzieży z Izraela. Jednak Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest także miejscem rozmów o wspólnej - zawiłej, ale nie tylko dramatycznej - wielowymiarowej przeszłości Polaków i Żydów. To także miejsce, w którym Polacy i Żydzi rozmawiają o przyszłości oraz o wspólnych inicjatywach „odczarowujących” wzajemne relacje obu ciężko doświadczonych przez historię narodów.

 O jednej z takich inicjatyw opowiedziała pani Yael Rusek - Ekspert ds. mediów Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie, która 19.06.15 r. wraz z grupą uczestników seminarium „Historia Polski i Żydów polskich” odwiedziła Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.


 ,,Od pięciu lat w College Zachodniej Galilei w mieście Akka (The Western Galilee Academic College) odbywają się wspierane przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Tel Awiwie i Instytut Polski w Tel Awiwie seminaria „Historia Polski i Żydów polskich”. W zajęciach bierze udział około 40 osób. Większość uczestników seminariów ma polskie korzenie i czuje potrzebę pogłębienia wiedzy o kraju przodków, pozostali są zainteresowani Polską jako miejscem ważnych wydarzeń politycznych i kulturalnych. Tematem zajęć jest historia Polski przedstawiana w szerokim kontekście. Uczestnicy seminarium, obok geografii i dawnych dziejów Polski, poznają jej aktualną historię, problemy i osiągnięcia. Uzupełnieniem spotkań i warsztatów seminaryjnych są wyjazdy do Polski. Odwiedzamy miejsca w dobry i zły sposób związane z historią Żydów polskich - z Treblinki jedziemy do Tykocina i Sejn - oraz poznajemy najpiękniejsze miejsca Polski i jej największe atrakcje turystyczne.”


 Uczestnicy seminarium opowiadając o potrzebie odwiedzenia Polski oraz o oczekiwaniach związanych z tą wizytą nie kryli wzruszenia.

 

 

 

 Dr Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, który oprowadził uczestników seminarium po wystawach w muzeum i terenie obozu uważa, że takie inicjatywy przyczyniają się do normalizacji relacji polsko-żydowskich i zdecydowanie zasługują na nagłaśnianie.


„W imię prawdy historycznej należy konsekwentnie przypominać, że zanim nadeszło piekło II wojny światowej, Polska była ojczyzną i domem dużej społeczności żydowskiej. Polscy Żydzi - tak jak Polacy i inne narody żyjące na terenie Rzeczypospolitej - tu pracowali, zakładali rodziny, przeżywali sukcesy i porażki, smutki i radości. Dobrym przykładem takiego splotu radości i żałoby są właśnie okolice Treblinki w kontekście historii doktora Janusza Korczaka i jego podopiecznych. Zanim w sierpniu 1942 r. Treblinka stała się miejscem ich śmierci przyjeżdżali w te okolice na letnisko, a wyjazd do Małkini oznaczał dla żydowskich sierot czas wakacyjnej radości. Uważam, że trzeba o tym mówić, a także upamiętnić te wydarzenia w trwałej formie. ”
Koncepcję upamiętnienia wakacyjnych pobytów doktora Janusza Korczaka, jego współpracowników i wychowanków w okolicy Małkini dr Edward Kopówka wstępnie przedyskutował z uczestniczącą w seminarium Batią Gilad - Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Edwardem Urbanowskim - Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy i Przewodniczącym Mazowieckiego Kręgu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz Grażyną Frączek - Dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kołodziążu - najmłodszej polskiej szkoły noszącej imię Starego Doktora.


 

Po zwiedzeniu muzeum i oddaniu hołdu pomordowanym w Treblince uczestnicy seminarium udali się do Jasienicy, gdzie byli gośćmi nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.

 

 

 

 

SFbBox by website

DMC Firewall is a Joomla Security extension!