Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

24 kwietnia o godzinie 8.00  7 uczniów z gimnazjum oraz 36 uczniów klas IV-VI wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Małgorzatą Siwerską, p. Oksaną Żochowską i p. Ingą Dąbrowską wyruszyło autokarem na 3 dniową wycieczkę „Szlakiem Jana Pawła II”.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy  od zjazdu  windą na głębokość 212 m pod ziemię szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą pokonaliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Przemierzając pieszo drogę powrotną obejrzeliśmy między innymi komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano kierat obracany przez konie, kaplicę Św. Kingi z wykutymi w soli ołtarzami oraz Stajnię Mysiur, poznaliśmy legendę o Św. Kindze i soli. W pamięci na długo pozostaną holograficzne i interaktywne inscenizacje ukazujące dawny system wentylacji, środki transportowe oraz niebezpieczną pracę wypalaczy metanu. 

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Krakowa. Pogoda nam dopisała. Pod Wzgórzem Wawelskim spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadzał nas po mieście. Pierwszą atrakcją turystyczną było spotkanie z ziejącym ogniem smokiem wawelskim. Następnym punktem była Katedra Wawelska w mrocznym wnętrzu której,  niegdyś koronowano i grzebano władców Polski. Dalej schodami udaliśmy się na Wieżę Zygmuntowską, skąd podziwialiśmy rozległą panoramę Krakowa oraz mogliśmy obejrzeć największy polski dzwon- Dzwon Zygmunta. Następnie idąc wolnym krokiem, podziwialiśmy miasto aż dotarliśmy do Ulicy Franciszkańskiej, by spojrzeć w papieskie okno. Duże wrażenie zrobił na nas Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, który swoje dzieło rzeźbił aż 12 lat! O 13.00 na Rynku, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Ostatnim etapem były krakowskie Sukiennice. Tam również zaopatrzyliśmy się w pamiątki i prezenty dla bliskich.

Następnie ruszyliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie zaczęliśmy od Jaskini Łokietka; podczas wędrówki ciemnymi korytarzami udało nam się zobaczyć sypialnię, kuchnię Łokietka i Salę Rycerską oraz malutkiego nietoperza, a także stalaktyty i stalagmity. Po godzinie udaliśmy się w drogę powrotną, podziwiając z autokaru Kaplicę ,,Na Wodzie” św. Józefa Robotnika, Maczugę Herkulesa oraz Zamek w Pieskowej Skale.

Trzeciego dnia trasa wycieczki prowadziła do Kalwarii Zebrzydowskiej - niewielkiego miasta znanego przez założony tutaj 400 lat temu Klasztor Bernardynów i wybudowane Sanktuarium ze słynnymi "kalwaryjskimi dróżkami" na wzór Jerozolimy. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła makieta przedstawiająca całą zabudowę klasztorną wraz z 7 km "kalwaryjskich dróżek", których ze względów pogodowych i czasowych nie przeszliśmy. W Sanktuarium przechowywane są pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego w tym słynna, papieska, złota róża zdobiąca Obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Dalej ruszyliśmy do rodzinnego miasta Naszego Patrona. Po przyjeździe do Wadowic była chwila na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej „papieskiej” kremówki, a potem czas na zwiedzenie Bazyliki Ofiarowania NMP, gdzie  był ochrzczony mały Karol Wojtyła.  Później podzieleni na dwie grupy, zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Wizyta w tym muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne ekspozycje przypominające etapy życia i działalności Naszego Patrona, można było zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol do 18-ego roku życia, a także obejrzeć wystawy poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika i narciarza. Muzeum jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy z nas znalazł tam dla siebie coś niezwykłego i ciekawego.

Nasza wycieczka dobiegła końca, czas na powrót. W drodze do domu, w autokarze, przeprowadzony został quiz z naszej 3-dniowej wycieczki, który wywołał wiele emocji. Dla zwycięzców były nagrody-upominki ufundowane przez naszego przewodnika. Na zakończenie ogłoszone zostały szkolne konkursy dla uczestników wycieczki – na najciekawsze sprawozdanie,  na pracę plastyczną  oraz ciekawe pytania do quizu przyrodniczego z tego wydarzenia.

Ta wycieczka była wspaniałym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc   i zabytków. Przyjazna atmosfera sprawiła, że wszyscy wrócili z niej szczęśliwi.

 

Kamil Żochowski, kl. VI

 

SFbBox by website

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd