Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

Uczniowie III klasy Technikum w Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini Górnej kształcący się w zawodzie technik transportu kolejowego w dniach 12-25 maja 2019 roku odbyli praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii. Młodzież wraz z opiekunami – Dorotą Chruściel i Adamem Przesmyckim - wyjechała do Anglii w ramach projektu “Zagraniczne kształcenie, nowoczesna kolej, języki obce – szansą do wejścia na rynek pracy” finansowanego ze środków UE w ramach programu Erasmus+.

 

Projekt składał się z kilku modułów. Uczniowie przed rozpoczęciem praktyk przeszli kurs języka angielskiego zawodowego, odbyli szkolenie kulturowe, zapoznali się z historią Zjednoczonego Królestwa. Wyposażeni w umiejętności językowe i wiedzę o Wielkiej Brytanii wyruszyli na lotnisko Chopina w Warszawie, by samolotem udać się do Luton. Po przylocie do Londynu i transferze do Portsmouth odbyło się spotkanie powitalne w siedzibie angielskiego partnera praktyk – firmy Training Vision, na którym zapoznano młodzież ze szczegółami związanymi z przygotowanymi dla uczniów seminariami i warsztatami, a także zwiedzanie miasta. 

Zajęcia z młodzieżą prowadził profesor Uniwersytetu w Portsmouth dr Taiwo Ayodele, który zapoznawał młodzież z zasadami funkcjonowania kolei w Anglii. Treści warsztatów dotyczyły nie tylko zagadnień transportu kolejowego, ale też innych form i sposobów przewożenia ludzi i towarów oraz możliwości wykorzystania i połączenia różnych rodzajów transportu. W związku z tym uczniowie odwiedzili Międzynarodowy Port w Portsmouth, gdzie mogli zapoznać się z procedurami transferów promowych. Kolejną praktyczną lekcją była wizyta w londyńskim metrze. To najstarsze metro na świecie, którego pierwszą linię uruchomiono w 1863 roku. Obecnie metro ma 270 stacji rozmieszczonych na 12 liniach. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje skomplikowana sieć pociągów przewożąca w ciągu jednego dnia nawet 5 milionów ludzi.

 

Ciekawym modułem zajęć w Training Vision był projekt kreatywny. Uczniowie korzystając z programu do projektowania 3D Google SketchUp mieli za zadanie zaprojektować pojazdy przyszłości. Było to zadanie grupowe, a zatem młodzież uczyła się także współpracy w zespołach. Ostatniego dnia praktyk zespoły zaprezentowały swoje projekty: futurystyczny „pociąg w tubie”, miejski autobus radzący sobie z zakorkowanymi ulicami, łódź solarną, latający samochód oraz zasilaną światłem słonecznym ciężarówkę przyszłości. Na koniec wszyscy uczestnicy praktyk otrzymali certyfikaty.

 

Wyjazd do Anglii obfitował również we wrażenia turystyczne. Portsmouth jest portowym miastem o bogatej historii, pięknie położonym nad kanałem La Manche. Po zajęciach uczniowie mogli zwiedzać najstarszą część Porsmouth oraz historyczny port z zabytkowymi okrętami, Muzeum D-day, katedrę czy rzymski fort z III wieku oraz XII-wieczny zamek w pobliskim Portchester. Mogli też podziwiać niesamowite widoki z symbolu obecnego Portsmouth –Spinnaker Tower.Wieża widokowa mierzy170 metrów, liczy trzy poziomy, gdzie na najniższym znajduje się największa w Europie szklana podłoga. Młodzież korzystała też z uroków plaż i miejskiej promenady. Najwięksi śmiałkowie pierwszą tegoroczną kąpiel w morzu mają już za sobą ;-):-)

 

W trakcie pobytu uczniowie mieszkali u brytyjskich rodzin, którym serdecznie dziękujemy za gościnność i życzliwość. Taka forma zakwaterowania oraz zajęcia i wizyty kulturalne prowadzone w języku angielskim sprzyjały doskonaleniu umiejętności językowych, co również było jednym z głównych celów projektu.

 

Podróż przebiegła znakomicie, pogoda w czasie pobytu dopisywała, atmosfera na zajęciach i poza nimi była wyśmienita. Oprócz certyfikatów, wiedzy i umiejętności przywozimy z Anglii niezapomniane wrażenia. I tego również życzymy drugiej grupie uczniów małkińskiej „kolejówki”, która za rok wyjedzie na podobne praktyki do Portsmouth.

 

 

SFbBox by website

DMC Firewall is a Joomla Security extension!