Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dn. 01.10.2019 r. odbyły się konsultacjespołeczne dotyczące projektu budowy wałów przeciwpowodziowych w gminie MałkiniaGórna.

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Biura Projektowo-Inżynierskiego WTU Sp. z o.o.,  organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy sołectw leżących nad Bugiem.

 

Na skarpie w Rostkach Wielkich opotrzebie zabezpieczenia terenu gminy przed skutkami powodzi mówili: wicemarszałek Senatu RP - Maria Koc, poseł na Sejm Daniel Milewski i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Agnieszka Szymula. Trzy warianty planowanych zabezpieczeń przeciwpowodziowych przedstawili wójt Bożena Kordek i przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan.

Druga część konsultacji społecznych odbyła się w GOKiS. Po wystąpieniu dyrektora Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim Piotra Woźniaka i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka przedstawiciele WTU zaprezentowali wariant zabezpieczeń uznany za optymalny.

 

Propozycja zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie Małkinia Górna opracowana  przez WTU obejmuje:

  • budowę fundamentów pod zabezpieczenia mobilne – konstrukcję z belek zaporowych z uszczelnieniami budowaną w razie zagrożenia powodziowego
  • umocnienie linii brzegowej,
  • przebudowę istniejących wałów „carskich”,
  • budowę nowych wałów ziemnych.
  •  

Wstępnie koszty budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminie określono na ok. 65 mln zł za 1 km.

Zaprezentowana koncepcja zabezpieczeń przeciwpowodziowych wzbudziła ogromne emocje. Uwagi do przedstawionego planu zgłosili mieszkańcy Klukowa oraz mieszkańcy i właściciele działek z Rostek Wielkich, Zawist Nadbużnych i Zawist Dzikich. Mieszkańcy sołectw położonych nad Bugiem uznali, że przedstawiona koncepcja nie uwzględnia wielu ważnych aspektów - miedzy innymi rzeczywistego zagrożenia podtopieniami i zalaniami, ukształtowania terenu (wysokości skarp),  istniejącej zabudowy, rachunku ekonomicznego i poszanowania środowiska.

 

Konsultacje społeczne nie przyniosły odpowiedzi na wiele ważnych pytań, dlatego ustalono, że mieszkańcy w ciągu 2 tygodni mogą składać w Urzędzie Gminy propozycje, zapytania i sugestie dotyczące zaprezentowanego wariantu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Materiały te zostaną przekazane do rozpatrzenia Wodom Polskim, które uwzględnią je przed wdrażaniem dalszych procedur.

 

 

MSI 30.JPG MSI 31.JPG MSI 32.JPG

MSI 33.JPG MSI 34.JPG MSI 35.JPG

MSI 36.JPG MSI 37.JPG MSI 38.JPG

MSI 39.JPG MSI 40.JPG MSI 41.JPG

MSI 42.JPG MSI_1.JPG MSI_11.JPG

MSI_12.JPG MSI_13.JPG MSI_14.JPG

MSI_15.JPG MSI_16.JPG MSI_17.JPG

MSI_18.JPG MSI_19.JPG MSI_20.JPG

MSI_21.JPG MSI_22.JPG MSI_23.JPG

MSI_24.JPG MSI_25.JPG MSI_26.JPG

MSI_27.JPG MSI_28.JPG MSI_29.JPG

Our website is protected by DMC Firewall!