Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

10 czerwca 2016 r. odbyła się 14. edycja Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych -  największej cyklicznej imprezy przyrodniczej na wschodnim Mazowszu. Celem spotkań organizowanych przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim jest zwrócenie uwagi młodzieży na przyrodnicze walory Doliny Środkowego i Dolnego Bugu, pogłębianie wiedzy ornitologicznej oraz kształtowanie zachowań proekologicznych.

Formuła OSO łączy wiedzę teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi - po wykładach o tematyce przyrodniczej i zajęciach terenowych pod opieką przewodników uczestnicy OSO biorą udział w konkursie ornitologicznym.



 

W XIV Ostrowskich Spotkaniach Ornitologicznych wzięło udział 92 uczniów i 11 nauczycieli ze szkól wszystkich typów z terenu całego powiatu ostrowskiego.

O sprawną realizację programu zadbała p. Urszula Wołosiewicz - Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego oraz pracownicy Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz.

Zajęcia tematyczne poprowadzili: Paweł Cieśluk - ornitolog i nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Emilia Mróz i Artur Goławski  - pracownicy naukowi Zakładu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Rafał Wyszyński z Nadleśnictwa Wyszków, Jerzy Sikorski współpracujący ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków i Hanna Chromińska współpracująca ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie.

W tym roku na miejsce zajęć terenowych wybrano bardzo atrakcyjne pod względem ornitologicznym starorzecza Bugu pod Morzyczynem. Uczestnicy zajęć, wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji, starali się  rozpoznać sylwetki i głosy jak największej liczby ptaków. Obserwacjom ornitologicznym sprzyjała wspaniała pogoda - w ciągu dwóch godzin uczniowie zidentyfikowali ponad 20 gatunków ptaków występujących na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Druga część OSO  - wykłady i konkurs - odbyła się w Broku w Ośrodku Agroturystycznym „Binduga”. Osoby, które wykazały się największą wiedzą ornitologiczną otrzymały książki o tematyce ornitologicznej i upominki promujące akcję "Jestem na pTAK!" od wspierającego OSO Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

 

101.JPG 111.JPG 12.JPG

121.JPG 131.JPG 141.JPG

15.JPG 16.JPG 17.JPG

18.JPG 19.JPG 20.JPG

21.JPG 22.JPG 23.JPG

24.JPG 25.JPG 26.JPG

27.JPG 28.JPG 29.JPG

30.JPG 31.JPG 32.JPG

33.JPG 34.JPG

 

 

 

 

 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!