Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Choroby przenoszone drogą płciową (STD) od lat stanowią w Polsce temat tabu. Do lekarza zazwyczaj trafiają osoby w zaawansowanym stopniu choroby, przymuszone do tego uciążliwymi objawami, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Są jednak choroby, które latami, bezobjawowo mogą wyniszczać nasz organizm. W ich przypadku kluczowa jest profilaktyka. Właśnie ruszyły dwa zintegrowane Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej (FES), w obu placówkach można codziennie, bezpłatnie i anonimowo wykonać szybki test na HIV, kiłę oraz HCV. 

 

W Polsce nadal 70% osób zakażonych HIV żyje w nieświadomości, narażając siebie i innych. Temat HIV staje się coraz mniej medialny, rzadziej porusza się go w debacie publicznej, natomiast dane PZH pokazują, że z roku na rok w Polsce wykrywa się coraz więcej zakażeń u coraz młodszych ludzi. Najbardziej przygnębiające są jednak dane dotyczące testowania na HIV kobiet w ciąży, taki test wykonuje niespełna 20% przyszłych mam, kiedy w Europie Zachodniej robią go prawie wszystkie ciężarne. W efekcie w 2015 roku w Polsce HIV wykryto u piątki niemowlaków, a u dwójki zdiagnozowano AIDS. Są to statystyki zbliżane do krajów afrykańskich, gdzie dostęp do opieki medycznej jest bardzo trudny, a terapia antyretrowirusowa często niedostępna. Ministerstwo Zdrowia w swoich rekomendacjach obliguje lekarzy ginekologów do proponowania badania na HIV na początku i na końcu ciąży, w rzeczywistość robi to zaledwie co dziesiąty lekarz.



 

 

Fundacja Edukacji Społecznej (www.fes.edu.pl) to organizacja pozarządowa (non-profit) działająca od 2002 roku. Została powołana w celu pogłębiania w społeczeństwie wiedzy w zakresie problemów społecznych poprzez działalność edukacyjną dotyczącą m.in. zakażeń HIV i choroby AIDS.

 

 

Zapraszamy do  PKD:

 

ŚRÓDMIEŚCIE: Al. Jana Pawła II 45A przy Diagnostyce, I piętro w pawilonach (nad Ziko Apteką).

Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00

 

URSYNÓW: ul. Nugat 3 przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00 oraz środy, piątki i soboty w godzinach: 10:00 – 14:00.

 

Punkty prowadzone są ze środków Urzędu m st. Warszawy, Krajowego Centrum ds. AIDS oraz europejskiego programu Positive Action.

 

Źródło: Fundacja Edukacji Społecznej

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!