Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś jest
Imieniny obchodzą:

Jesteśmy z Wami od 2001 roku

Chcesz zareklamować się na naszej stronie internetowej? Sprawdź ceny reklam. Cennik znajdziesz w dziale OGŁOSZENIA - REKLAMA

b_250_141_16777215_00_images_zdjecia_2017_debata_malkinia_Makinia_1.jpgZ inicjatywy Pani Wójt oraz Komendanta Komisariatu Policji w Małkini Górnej 26 września w GOKiS odbyła się I Debata Społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych w ruchu drogowym.W debacie uczestniczyła Pani Bożena Kordek Wójt Gminy Małkini Górna, mł.asp. Sylwester Andryszczyk i mł.asp. Piotr Frąckiewicz z małkińskiego komisariatu. 

W trosce o bezpieczeństwo starszych mieszkańców gminy Małkinia Górna zorganizowano I Debatę Społeczną. Głównymi punktami debaty było bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Te grupy użytkowników drogi nazywane są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Z uwagi na fakt, że podczas uderzenia przez auto pieszy oraz rowerzysta nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed urazem. Inaczej jest w przypadku kierującego autem i pasażerów których chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne jaki i sama konstrukcja auta. Niestety jesień jest okresem w którym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Wcześniej zapadający zmierzch, opady deszczu, mgła sprawiają, że piesi poruszający się w ciemnej odzieży bez odblasków oraz rowerzyści bez oświetlenia są ofiarami często wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

W związku z tym podczas debaty przedstawiciele Urzędu Gminy w Małkini Górnej zwracali uwagę aby piesi w trosce o własne życie i zdrowie używali odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jeden odblask sprawia, że kierujący zauważy pieszego na nieoświetlonej drodze z odległości nawet do 150 metrów.   W przypadku pieszego bez żadnego odblasku odległość wynosi max do 30 metrów. Im mniejsza odległość tym mniej czasu dla kierującego na odpowiednią reakcję i bezpieczne ominięcie pieszego. Apelowano również do rowerzystów aby dbali o swoje jednoślady i pamiętali o obowiązkowemu wyposażeniu tj, oświetleniu przednim i tylnim, sprawnych hamulcach a także dodatkowej ochrony w postaci kasku, który zmniejszy obrażenia w przypadku upadku na jezdnię. Proponowano aby również zakładać kamizelkę odblaskową podczas jazdy rowerem która dodatkowo zaznaczy obecność rowerzysty na jezdni.

W debacie uczestniczyli również małkińscy dzielnicowi którzy odpowiadali na pytania seniorów na temat przepisów ruchu drogowego rozwijając wszelkie wątpliwości. Ponadto funkcjonariusze rozmawiali na temat różnego rodzaju metod oszustw stosowanych wobec osób starszych. Policjanci apelowali aby sprawdzać tożsamość osób podających się np. za policjantów oraz pracowników innych instytucji. Funkcjonariusze apelowali aby nie wpuszczać do swoich mieszkań i domów obcych osób oferujących sprzedaż różnego rodzaju towarów. Ponadto przypominali, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy w związku z prowadzonymi działaniami mającymi na celu zatrzymanie oszustów. Funkcjonariusze informowali o możliwości zgłaszania zagrożeń poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypominali o sposobie działania aplikacji Moja Komenda ułatwiającej kontakt z dzielnicowym. Dzielnicowy wzięli udział w debacie w ramach akcji „Dzielnicowy bliżej nas” mającej na celu przybliżenie mieszkańcom zadań wykonywanych przez tego funkcjonariusza.

Na zakończenie uczestnikom debaty wręczono opaski odblaskowe, odblaski na rowery ufundowane przez UG w Małkini Górnej oraz materiały informacyjne na temat oszustw starszych osób.

 

 

SFbBox by website

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ

Studio OSUMI prezentuje:

Wójt Gminy Małkinia Górna

BOŻENA KORDEK
Dzień przyjęć: środa 9:00 – 14:00
oraz 16:00-17:00
kontakt: tel. 502 359 022

lub 29 6442975
e-mail: wojt@malkiniagorna.pl
bozenakordek@wp.pl
www.malkiniagorna.pl
 

Rada Gminy Małkinia Górna

RADA GMINY MAŁKINIA GÓRNA

1. Nietubyć Zbigniew – Przewodniczący
2. Maliszewski Jerzy - Wiceprzewodniczący
3. Murawski Arkadiusz- Wiceprzewodniczący

4. Biszewski Zdzisław
5. Bogdan Jacek
6. Dębek Leszek - tel. 503-070-557
7. Dębowiak Marzenna
8. Fidorczuk Urszula
9. Graczyk Arkadiusz
10. Jagiełło Józef
11. Kołota Krzysztof
12. Koroś Dorota
13. Nowacki Roman
14. Siwek Leszek
15. 
Zawistowski Marcin - 504-999-748

 

Przewodniczący Rady Gminy przyjmuje interesantów w poniedziałki w godz. 9.00 - 10.00 w Urzędzie Gminy w pokoju nr 9


Pogoda w Małkini

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd