Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W Nocy Sów, która odbyła się 12 marca 2016 r. w małkińskim GOKiS wzięło udział czternaście osób zainteresowanych ornitologią i jedna płomykówka. Przewodnikiem pierwszej małkińskiej Nocy Sów była p. Ewelina Puścian. Wszyscy uczestnicy Wydarzenia zgodnie uznali, że impreza była bardzo udana.



 

Ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne Noc Sów odbyło się po raz piąty w Polsce i po raz pierwszy w Małkini. Organizatorem Nocy Sów jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Realizacja 5. edycji Nocy Sów możliwa jest dzięki Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!, etap 3., realizowanej pod honorowym Patronatem Ministra Środowiska, dzięki dofinansowaniu Funduszy Norweskich, pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn. „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. W czasie tegorocznej edycji Nocy Sów odbyło się prawie 130 Wydarzeń, których celem było poznanie świata tajemniczych nocnych łowców.

W pierwszej części spotkania uczestnicy Nocy Sów wysłuchali krótkiego wykładu Przewodnika na temat jednego z najstarszych gatunków ptaków, występującego na wszystkich kontynentach. Przystosowanie do nocnego trybu życia sprawiło, że ludzie często przypisywali sowom nadnaturalne, często złowrogie umiejętności lub widzieli w nich posłańców ze świata umarłych. Przygotowana przez p. Puścian prezentacja multimedialna nakreśliła rolę sów w kulturze i ekosystemie, zaprezentowała wizerunki sów występujących w Polsce oraz przybliżyła ich najważniejsze cechy anatomiczne .

Wiodącym tematem Kampanii Bądź na pTAK! są ptaki oraz ochrona ich przestrzeni życiowej, dlatego w programie Nocy Sów dużo miejsca poświęcono zagrożeniom, na jakie są narażone żyjące w Polsce sowy oraz metodom ochrony tych pożytecznych ptaków. Filmy Sowy Polskie i Płomykówka - sowa z sąsiedztwa przedstawiły mnóstwo ciekawych szczegółów na tematżycia nocnych drapieżców oraz wskazówek dla obserwatorów.Na zakończenie teoretycznej części Nocy Sówuczestnicymogli sprawdzić swoją wiedzę o sowach odpowiadając na 15 pytań o różnym stopniu trudności.

Prawdziwe emocje Nocy Sów zaczęły się w ciemnościach na polnej drodze pod Treblinką. Silny wiatr utrudniał wabienie i nasłuchiwanie, jednak po kilku odtworzeniach głosu puszczyka i płomykówki nadeszła odpowiedź - niezbyt głośna, niezbyt agresywna, ale pozwalająca jednoznacznie określić gatunek sowy. Nawiązanie kontaktu z płomykówką zdecydowanie podniosło rangę małkińskiego Wydarzenia Nocy Sów (według informacji ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie w czasie tegorocznej Nocy Sów najczęściej odzywały się puszczyki).

Podczas poważnych ornitologicznych dyskusji przy ognisku kończącym Noc Sów w Małkini Górnej pojawiło się kilka pomysłów na współpracę (nieformalną i formalną) w celu ochrony bioróżnorodności okolicznej awifauny oraz oryginalne działania edukacyjne.  

 

MSI_10.png MSI_11.JPG MSI_12.JPG

MSI_13.JPG MSI_14.JPG MSI_15.JPG

MSI_16.JPG MSI_17.JPG MSI_18.JPG

MSI_19.JPG MSI_1_zdjcie_tytuowe.JPG MSI_20.JPG

MSI_21.JPG MSI_22.JPG MSI_23.JPG

MSI_24.JPG MSI_25.JPG MSI_26.jpg

 

Our website is protected by DMC Firewall!