Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

b_250_116_16777215_00_images_zdjecia_2017_marsz_sybirakow_7.JPGW tym roku hasłem przewodnim marszu było „ Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”,. Tak jak powiedział z-ca prezydenta Białegostoku pod Pomnikiem Katyńskim: To trudne karty naszej pamięci, ale żaden naród nie może istnieć i rozwijać się bez przywiązania do swojej tradycji i dziejów” Marsz ten upamiętnia tragiczne losy polskich obywateli zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w.

Uczniowie gimnazjum biorą corocznie udział w tym podniosłym święcie. Jest to tradycja zapoczątkowana przez panią Małgorzatę Ferenc. 

W dniu 8 września poczty sztandarowe Publicznego Gimnazjum nr.2, Armii Krajowej ,,Opocznik,, oraz redaktorzy „Dwójeczki  wraz z opiekunami: Barbarą Siwek, Anną Brzózką ,Anną Waracką -Zyśk wzięli udział w Marszu Sybiraków w Białymstoku. Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim krótkim przemówieniem i modlitwą. Następnie wszyscy uczestnicy marszu ruszyli ulicami Białegostoku wprost do Kościoła pod wezwaniem  Ducha Świętego  przy ul. Sybiraków na oficjalną Mszę Świętą poświęconą tym, którzy oddali swoje życie na dalekiej Syberii. Tam też odbył się Apel Poległych

W marszu wzięło udział około 12 tysięcy ludzi ,w tym przybyły delegację z całego świata :Łotwy, Litwy, Estonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych , co jeszcze bardziej podniosło rangę całego wydarzenia. Cała uroczystość na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów gimnazjum. Jesteśmy dumni, iż nasza szkoła znalazła się wśród tylu tysięcy uczestników oddających hołd i pamięć tym, którzy umarli na obcej ziemi. Mamy nadzieję, że kolejni uczniowie będą kontynuować tradycję i pamiętać o Zesłańcach Sybiru.

 

Julia Majewska red. „Dwójeczki”-kl.IIIa

 

1.JPG 2.JPG 3.JPG

4.JPG 5.JPG 6.JPG

7.JPG

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd