Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

b_250_188_16777215_00_images_zdjecia_2017_DSC01893.JPGWe wrześniu 2017r. ostrowscy policjanci przeprowadzą działania pod nazwą "STOP-TRZEŹWOŚĆ, BEZPIECZNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH, PASY KOMÓRKA, BEZPIECZNY NIECHRONIONY. Działania będą prowadzone w toku codziennej służby. 

Działania "STOP-TRZEŹWOŚĆ"

 

Z prowadzonych analiz wynika, iż jednym z problemów i zagrożeń współczesnej motoryzacji jest uczestnictwo w ruchu drogowym nie tylko osób nietrzeźwych ale także będących pod działaniem środków odurzających i działających podobnie do alkoholu.
Zagrożenie w ruchu drogowym, jakie powodują nietrzeźwi kierujący jest zjawiskiem mającym bardzo negatywny wydźwięk społeczny. Częstość ujawniania tego typu przypadków na naszych drogach nadal wskazuje na potrzebę podejmowania zdecydowanych działań ze strony Policji oraz wyrobienia przekonania wśród kierujących, że jazda pod wpływem alkoholu jest zjawiskiem szkodliwym i społecznie nieakceptowanym.
W czasie prowadzonych działań policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości kierowców a także w uzasadnionych przypadkach wykonywać testy na zawartość substancji psychoaktywnych.
Apelujemy do kierowców o rozwagę, nie wsiadanie do pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
Przypominamy, że za jazdę po alkoholu grożą konsekwencje karne oraz utrata prawa jazdy.
Kierujący pod wpływem alkoholu narażają nie tylko swoje zdrowie i życie ale także zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.
Podejmowane przez Policję działania maja na celu zapobieganie uczestnictwu w ruchu nietrzeźwych kierowców, zwiększenie wrażliwości i wzmocnienie w społeczeństwie braku akceptacji dla tego typu zachowań.

 

Działania "BEZPIECZNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH"

 

Jednym z priorytetowych działań ostrowskiej Policji jest ograniczenie wypadków drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Działania będą skoncentrowane nie tylko na ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez pieszych,ale również godzących w ich bezpieczeństwo. Szczególnej uwagi wymaga obszar wyznaczony przez znak  "D-6" - przejście dla pieszych. Miejsce to powinno być traktowane przez wszystkich użytkowników dróg jako obszar bezpieczeństwa dla pieszych. To tu pieszy powinien mieć możliwość bezpiecznego przekraczania jezdni a kierujący powinien umożliwić mu osiągnięcie tego celu.
Należy pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych!

Działania odbędą się w dniach:

- 5 września

- 13 września

- 21 września

- 26 września

 

Działania "PASY KOMÓRKA"

 

Celem działań jest ograniczenie zjawiska niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, fotelików do przewozu dzieci oraz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy. Zmniejszenie liczby zabitych w wypadkach drogowych podróżujących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz dzieci przewożonych bez właściwych zabezpieczeń. Chcemy wpłynąć na świadomość kierowców i pasażerów w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń służących do przewożenia dzieci.

Wszelkie tego typu działania policyjne są podyktowane szeroko rozumianym bezpieczeństwem na drogach oraz podniesienie świadomości kierowców i pasażerów jak ważne jest przestrzeganie przepisów w tym zakresie.

Działania odbędą się w dniach:

- 7 wrzesnia

- 12 września

- 19 września

- 27 września

 

Działania "BEZPIECZNY NIECHRONIONY"


Celem działań "Bezpieczny Niechroniony" jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom a także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji spowodowanych przez pieszych to wejście na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu-przeszkody oraz przebieganie przez jezdnię.
Przypominamy rowerzystom o obowiązku posiadania sprawnego roweru tj. oświetlenia z przodu i tyłu jednośladu oraz sprawnych hamulcach. Podczas wieczornej jazdy rowerem kamizelka odblaskowa dodatkowo poprawi  naszą widoczność a co za tym idzie i bezpieczeństwo. Natomiast pieszym przypominamy o obowiązku noszenia odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Działania odbędą się w dniach:

- 1 września

- 11 września

- 18 września

- 28 września

 

DZIAŁANIA ''PRĘDKOŚĆ''

Ostrowscy policjanci w dniu 3 września przeprowadzą działania kontrolno-represyjne pn. ''PRĘDKOŚĆ''.
Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości.
Bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.
 Zatem celem  działań jest:
* poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach powiatu ostrowskiego;
*zminimalizowanie skutków zdarzeń drogowych, liczby wypadków drogowych, a tym samym     liczby zabitych i rannych;
*ujawnianie przypadków przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy oraz innych niebezpiecznych zachowań;

 

DZIAŁANIA ''BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY''

 

Niestety wakacje powoli dobiegają końca. Od września zabrzmi pierwszy dzwonek w szkołach. Wówczas w pobliżu szkół zwiększy się ruch pieszych i samochodów. Na drogach pojawią się dzieci również te młodsze które z dniem ukończenia 7 roku życia mają formalne prawo samodzielnie poruszać się jezdnią.
Co roku ostrowska Policja włącza się w działania o nazwie "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w drodze do i ze szkoły. Działania odbędą się w dniach od
4 do 8 września.


Celem działań "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" jest:

•        zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży szkolnej w drodze do i ze szkoły;
•        ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego;

•        egzekwowanie obowiązujących przepisów prawa w pobliżu szkół i przejść dla pieszych;

•        egzekwowanie prawidłowych zasad korzystania przez pieszych z dróg i poboczy zarówno w porze dziennej, jak i nocnej;

•        edukacja dzieći i młodzieży w celu przypomnienia bądż nauczania obowiązujących przepisów ruchu drogowego dotyczących poruszania się po drogach pieszych uczestników ruchu drogowego oraz sposobów unikania zagrożeń wynikających z nieprawidłowego zachowania sie na drodze;
    
Apelujemy do kierujących aby zachowali szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych zlokalizowanych przy szkołach.

Apel kierujemy również do rodziców szczególnie tych młodszych aby uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd