Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trzy 16-osobowe grupy młodzieży z naszych gimnazjów uczestniczyły w całodziennych zajęciach  edukacyjnych w dniu 2 kwietnia b.r.,  w ramach projektu  „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - „Moja przyszłość”.  Głównym celem wycieczki była wizyta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

 

Uczniowie podzieleni na 2 grupy uczestniczyli w dwóch zajęciach edukacyjnych. Najpierw w lekcji, podczas której zapoznali się z modelem reaktora jądrowego (reaktor Maria kilka dni wcześniej został wyłączony z pracy i poddany remontowi) – lekcję prowadziła pani Maja Marcinkowska – Sanner.  Młodzież poszerzyła wiedzę na temat budowy atomu, tajemnic energii wiązania, reakcji rozszczepienia, o energetyce jądrowej, budowie elektrowni jądrowej, reaktorach energetycznych i ich bezpieczeństwie, a także o tym, że pozytywną cechą elektrowni jądrowych w porównaniu do elektrowni np. węglowych jest niewielka ilość wytwarzanych odpadów zarówno stałych jak i gazowych.

 


REKLAMA





 

Następnie odbył się niezwykle ciekawy wykład  z pokazami pt. „Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ ” – wykład prowadziła pani Ewa Droste, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o materiałach promieniotwórczych, źródłach promieniowania jonizującego, wpływie promieniowania jonizującego na komórki organizmów żywych, izotopach, czasie połowicznego rozpadu, przenikliwości promieniowania a także o mierzeniu dawek promieniowania za pomocą np. dozymetru (dawkomierza) oraz o zastosowaniu promieniowania jonizującego i materiałów promieniotwórczych w przemyśle, medycynie, nauce czy sztuce.

Po zajęciach w NCBJ wyruszyliśmy do Warszawy  i przenieśliśmy się w całkiem inne klimaty -  zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, który jest jednym z najcenniejszych zabytków epoki polskiego baroku.

 

Młodzież podzielona na 2 grupy uczestniczyła w warsztatach muzealnych, do których każdy uczestnik otrzymał teczkę z materiałami dydaktycznymi. Warsztaty obejmowały dwa tematy: „Zakochany król i królowa” – podczas którego Przewodnik pierwszej grupy udowadniając tezę, że miłość wszystko zwycięży, zwłaszcza w królewskim pałacu, opowiadał historię miłości prześlicznej Marii Kazimiery d ' Arquien i Jana III Sobieskiego, zdradził tajemniczy miłosny szyfr, którym ta sławna para posługiwała się w listach oraz dlaczego Marysieńka tak często słała Janowi  pomarańcze, a on tak namiętnie przyrządzał konfitury.

 

Kolejny temat to„Wnętrza pałacu i ich symbolika” – Przewodnik wędrując z drugą grupą po apartamentach królewskich  zapoznał wszystkich z  historią  pałacu w Wilanowie, etapami budowy, opowiedział  o architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III Sobieskim. Młodzież uczyła się odczytywać znaczenie tkwiące w obrazach i rzeźbach, poznała postacie króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery oraz przedstawione na malowidłach mity, które sławiły ich cnoty oraz okres ich rządów. Uczniowie podejmowali próby samodzielnej analizy malowideł zdobiących wilanowską rezydencję,  zaobserwowali też, jakim potężnym narzędziem komunikacji wizualnej w czasach nowożytnych były symbol  i alegoria.      

 

Po zwiedzaniu Wilanowskiego Pałacu grupa udała się do Restauracji Aleje3 mieszczącej się w Muzeum Narodowym na ciepły obiad a po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

 

Wyjazd organizowany był przez Biuro Podróży Azymut z Ostrołęki, towarzyszyła nam pani Jola – pilotka z tego biura. Rolę opiekunów pełniły panie nauczycielki: Bogumiła Krasuska, Marzena Sobotka, Małgorzata Siwerska, Magdalena Siwerska, Bogumiła Nadany i  Teodozja  Ogonowska.

Danuta Włodarczyk – Asystent Koordynatora


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Our website is protected by DMC Firewall!