Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

b_250_166_16777215_00_images_zdjecia_2017_obchody_wojsko_polskie_0826_02.jpg15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w całym kraju obchodzono 97 rocznicę „Cudu na Wisłą” oraz Święto Wojska Polskiego.

W Małkini Górnej, wzorem lat ubiegłych, uroczystość odbyła się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich. Rozpoczęła ją msza polowa celebrowana przez Księdza Kanonika Jana Wróblewskiego w asyście ks. Wojciecha Choińskiego. 

W obchodach święta uczestniczyły władze Gminy Małkinia Górna z Wójtem Gminy Panią Bożeną Kordek oraz liczne poczty sztandarowe. Złożono wieńce na cmentarzu Żołnierzy Polskich, a po uroczystym przemarszu ulicami Małkini Górnej – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Niewątpliwie data 15 sierpnia 1920 roku jest szczególna dla wszystkich Polaków. W 1920 roku nasi przodkowie pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego dzielnie bronili kraju przed bolszewikami. Wówczas udało się pokonać Armię Czerwoną. Zwycięstwo było tym większe, że siły nieprzyjaciela, z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom, były nieporównywalnie większe, stąd też określenie „Cud nad Wisłą”.

Dzięki naszym przodkom Polska na nowo wpisała się w karty mapy Europy jako samodzielne, demokratyczne Państwo, odzyskując tym samym język, kulturę i tradycję narodową po przeszło 123 latach niewoli.

Było to bardzo uroczyste i piękne zakończenie obchodów związanych z datą 15 sierpnia w naszej gminie. To hołd mieszkańców gminy złożony bohaterom 1920 roku, którzy swoją postawą i męstwem dali wyraz głębokiego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd