Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

b_250_141_16777215_00_images_zdjecia_2017_polkolonie_0825_01.jpgPo raz pierwszy od wielu lat w Gminie Małkinia Górna zorganizowany został wypoczynek dla dzieci w formie półkolonii letnich. W Zespole Szkół Gminnych przy ul. Ostrowskiej 58 z inicjatywy Wójta Gminy Pani Bożeny Kordek w terminie od 31 lipca do 11 sierpnia (10 dni) – 30 dzieci w wieku 6 - 16 lat miało możliwość aktywnie spędzić czas rozwijając swoje zainteresowania, uzdolnienia i kompetencje społeczne.

Rekrutacja uczestników do wypoczynku odbyła się na podstawie zgłoszeń dokonanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz dyrekcję szkół z terenu Gminy Małkinia Górna. 

W ramach półkolonii dzieci miały zapewnione wyżywienie oraz wiele różnorodnych zajęć pozwalających odkryć ich talenty m.in.: zajęcia: integracyjne, edukacyjne, profilaktyczne, ruchowo–rytmiczne, z fotografii, origami, sportowe, gry i zabawy zręcznościowe, eksperymenty oraz wycieczki rekreacyjno - edukacyjne.

Wydatki związane z organizacją półkolonii zostały sfinansowane ze środków budżetu gminy przeznaczonych na realizację zadań w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii – łącznie około 14 500 zł.

W ramach półkolonii dzieci brały udział w wycieczkach. 2 sierpnia odbyła się wycieczka do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Rezerwatu Żubrów w Białowieży.

W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim w Ciechanowcu dzieci podziwiały zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.) oraz wnętrza pałacu z przełomu XIX i XX w. Kolejną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego oraz spacer po Rezerwacie Pokazowym Żubrów.

7 sierpnia dzieci aktywnie spędziły kilka godzin w Parku Linowym NOE w Broku, gdzie do pokonania miały przeszkody linowe zainstalowane pomiędzy drzewami. Wspólne pokonywanie przeszkód, zaliczanie zadań pozwoliło wykształcić umiejętność nawiązania kontaktu z rówieśnikami oraz zbudować relacje a także zrozumieć i zaakceptować odmienne zachowania.

10 sierpnia dzieci oglądały w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie zgromadzone kolekcje: roślin drzewiastych i tropikalnych oraz narodową kolekcję róż uprawnych. Niewątpliwie największą atrakcją ogrodu były rośliny egzotyczne zgromadzone w szklarniach oraz trasa imitująca szlak górski.

Kolejna wycieczka była do Centrum Nauki Kopernik. Oglądane wystawy pozwoliły zaspokoić naturalną dziecięcą ciekawość oraz pobudziły do współpracy przy przeprowadzanych doświadczeniach. Przy stołach warsztatowych dzieci podejmowały wyzwania inżynieryjne, naukowe oraz logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku. Każdy mógł wykazać się inwencją twórczą i odkryć swój talent.

Ostatniego dnia wakacji w szkole Pani Bożena Kordek Wójt Gminy wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych przez wychowawców podczas 10 dni wypoczynku. Nagrodzeni zostali uczestnicy w konkursach: plastycznym „Cudowne wakacje”, „Letnia mandala”, kredą na betonie „Kolory lata”, plastelinowym „Nasi mali Przyjaciele” oraz konkursie technicznym „Mały konstruktor”.

Uczestnicy półkolonii byli bardzo zadowoleni ze spędzonego czasu i wyrazili nadzieję na następny, organizowany w takiej formie wypoczynek. Z pewnością wniósł on wiele w ich rozwój i poznawanie świata.

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd